Hermanui Perelšteinui – 100

Maestro Hermanas Perelšteinas – berniukų choro „Ąžuoliukas“ įkūrėjas, choro dirigentas, pedagogas, palikęs neišdildomą žymę Lietuvos muzikinės kultūros raidoje, savo mokinių ir kolegų širdyse.

Vienas reikšmingiausių Hermano Perelšteino darbų, nuveiktų prieš pat jam emigruojant į JAV, buvo Vilniaus „Ąžuoliuko“ muzikos mokyklos įsteigimas. H. Perelšteinas tikėjo, kad kryptingas ir visapusis berniukų muzikinis ugdymas užtikrins aukščiausią „Ąžuoliuko“ choro meninį lygį. Ne atsitiktinai „Ąžuoliuko“ muzikos mokykla ėmėsi lyderystės įprasminant maestro Hermano Perelšteino 100-ąsias gimimo metines – 2023 metais įvyks keletas šiai išskirtinei progai skirtų renginių.

2023 m. balandžio 26 d. „Ąžuoliuko“ muzikos mokykla sukvietė Lietuvos muzikos pedagogus į Tarptautinę mokslinę konferenciją „Berniukų chorinio dainavimo raida Baltijos šalyse ir Ukrainoje“. Konferencijoje pranešimus skaitė pripažinti berniukų chorinio dainavimo ekspertai iš Ukrainos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos: choro dirigentas, kompozitorius, pedagogas, Kijevo berniukų choro „Dzvinochok“ meno vadovas doc. Ruben Tolmačiov,   choro dirigentas, pedagogas, Estijos nacionalinės operos berniukų choro vadovas prof. Hirvo Surva, choro dirigentas, pedagogas, Rygos 1-osios Jazepo Medinio muzikos mokyklos berniukų choro vadovas prof. Romans Vanags ir muzikologė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentė dr. Laima Budzinauskienė. Konferencijos dalyvius pasveikino LMTA Senato pirmininkė prof. dr. Lina Navickaitė-Martinelli, „Ąžuoliuko“ muzikos mokyklos direktorė Liudmila Ikonikova, LMTA Choro dirigavimo katedros profesorius Povilas Gylys. Konferenciją moderavo berniukų ir jaunuolių choro „Ąžuoliukas“ meno vadovas, pedagogas, kompozitorius prof. Vytautas Miškinis, apžvelgęs savo mokytojo Hermano Perelšteino pagrindinius gyvenimo ir kūrybos faktus. Konferenciją tiesiogiai ir nuotoliu stebėjo per 70 chorinės muzikos entuziastų iš visos respublikos. Už svarią pagalbą organizuojant konferenciją dėkojame Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Meno ir mokslo prorektorės doc. dr. Ramunės Balevičiūtės suburtai profesionalų komandai.

Tos pačios dienos vakare, 17.00 val. Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčioje įvyko Respublikinis Hermano Perelšteino jaunųjų dirigentų konkursas. Jame dalyvavo 9 berniukai iš Kauno berniukų chorinio dainavimo mokyklos „Varpelis“, Kauno J. Naujalio muzikos gimnazijos ir Vilniaus „Ąžuoliuko“ muzikos mokyklos. Konkursantus vertino tarptautinė žiuri: doc. dr. Laima Budzinauskienė, doc. Ruben Tolmačiov, prof. Hirvo Surva, prof. Romans Vanags. Žiuri pirmininko pareigas atliko prof. Vytautas Miškinis. Konkurso programą profesionaliai atliko „Ąžuoliuko“ muzikos mokyklos 5 klasės berniukų choras (mokytoja Neringa Sidaugaitė) ir konkurso koncertmeisteris Rimvydas Mitkus.

Kompetentinga žiuri gana vieningai išrinko konkurso laureatus. Pirmą vietą užėmė Matas Kietis, Vilniaus „Ąžuoliuko“ muzikos mokyklos 8 klasės mokinys, dirigavęs Vytauto Miškinio Sanctus iš mišių „Pro Pace“. Jo mokytoja – Edita Jauniškienė. II vietos laureatas – Jonas Kaminskas iš Kauno berniukų chorinio dainavimo mokyklos „Varpelis“, taip pat dirigavęs Vytauto Miškinio Sanctus iš mišių „Pro Pace“. Jo mokytoja – Vilma Masienė, koncertmeisterė Daiva Maskoliūnienė. III vietą pasidalijo du Vilniaus „Ąžuoliuko“ muzikos mokyklos aštuntokai – Linas Matačiūnas, dirigavęs Henry Purcell „Sound the Trumpet“ (mokytoja Daiva Leipuvienė) ir Rapolas Smelevičius, dirigavęs V. Miškinio Sanctus iš mišių „Pro Pace“ (mokytojas Gintaras Skapas). Laureatai buvo apdovanoti diplomais, konkurso atributika graviruotais kamertonais, Dariaus Krasausko knygomis „Šefas“ su autoriaus dedikacijomis, kitais prizais. Ypatingą apdovanojimą gavo pirmos vietos laureatas Matas Kietis – prof. Vytautas Miškinis paskelbė, kad jam atiteks garbė diriguoti berniukų ir jaunuolių chorui „Ąžuoliukas“!

Sveikiname visus konkurso laureatus ir diplomantus, jų mokytojus, koncertmeisterius, dėkojame konkursą organizavusiems mokytojams. Iki susitikimų kituose maestro Hermanui Perelšteinui skirtuose renginiuose!

Bukletas

Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Žydrė Jankevičienė